Základní recept EFT

Aneb jak správně ťukat.

EFT využívá tisíce let prověřený systém meridiánů. Je to vlastně akupunktura bez jehliček a poťukávání akupresurních bodů vede k okamžitému snižování stresové hladiny kortizolu. Poťukáváme jemně, asi 7x na jeden bod.

Na obrázku je ilustrován základní recept podle Ing. Gary Craiga, který celý systém vymyslel. Samozřejmě v současné době se po světě používá mnoho variací, ale my se pro tuto chvíli budeme držet tzv. Zlatého standartu EFT.

Začínáme na tzv. karate bodu ruky a dále postupujeme od hlavy dolů. Meridiány běží po obou stranách zrcadlově stejně, takže je jedno, kterou ruku používáme a na jakou stranu těla ťukáme. Většinou ťukají praváci napravo a leváci nalevo, ale to ve výsledku nehraje žádnou roli, obojí je v pořádku.

Proťukání všech bodů bereme jako jedno kolo EFT.

Když víme, jak správně ťukat, potřebujeme k tomu ještě druhou, velmi důležitou složku a tou je soustředění se na problém. Abychom myšlenkami stále neodbíhali, popisujeme při ťukání nahlas nebo v duchu, co potřebujeme řešit nebo čeho se chceme zbavit. Na každém bodě buď můžeme zopakovat stejnou frázi, anebo fráze můžeme střídat.

Snažíme se popsat nejen co se děje, ale také proč. Jako příklad si můžeme dát kolegu Petra, který nás strašně rozčílil, protože něco neudělal.

Začneme stanovením SJS (subjektivní škály stresu) od 0-10, abychom mohli kontrolovat, jak se problém hýbe. Nula je žádný vztek, 10 je rozzuřenost do běla.

Pokud opravdu soptíte, nebo se topíte v jakýchkoli silných emocích, klidně jen ťukejte karate bod a pravidelně dýchejte, na 4 nádech, na 4 výdech. Tak dlouho, jak potřebujete. (Což je mimochodem i skvělá pomoc při panických atakách nebo anafylaktickém šoku. Ťukání karate bodu tiší přímo a velice rychle amygdalu, která vysílá SOS).

V okamžiku, kdy se začínáte zklidňovat, můžete začít specifikovat, o co jde. Na každém bodě se zastavte a fráze budou vypadat nějak takto:

1bod/Ten Petr mě opravdu strašně vytočil (můžete být jadrní, jak potřebujete, jde o váš endokrinní systém)

2bod/Není na něj vůbec spoleh

3bod/To dělá vždycky, jak si to může dovolit?

4bod/To mám všechno dělat já?

Atd.

Nebo prostě můžete jen vzít frázi „Mám strašnej vztek na Petra, protože…“ a opakovat jí na každém jednotlivém bodě. Po ukončení jednoho kolo znovu stanovte SJS. O kolik je to lepší? Jak se to změnilo? Každou změnu znova zpracujte a ťukejte tak dlouho, dokavad nebudete v klidu. Emoce se hodně mění a z původního vzteku může být třeba lítost, kterou v dalším kole musíme zpracovat jako jiný aspekt.

Při použití EFT na tělo, tělesné obtíže či bolesti opět musíme přesně popsat, co to přesně je, kde to je a při čem. Čím specifičtější budete, tím je úspěch zaručenější.

Takže vás bolí třeba koleno. Stanovte SJS. Popište co nejpodrobněji.

Ideální fráze jsou něco jako „Dloubavá bolest pravého kolene při došlapu“, oťukejte jedno kolo a zkontrolujte. Je to lepší? Nebo se bolest změnila z dloubavé na tupou? Nebo už bolí jenom na levé straně kolena, nebo se to vůbec přesunulo někam jinam? Honba za bolestí nebo problémem po celém těle je v EFT naprosto běžná.

Nebojte se a jak radí Gary Craig, zkoušejte EFT naprosto na všechno. A napište, jak to šlo.

Naučte se mít vždy po ruce tu nejefektivnější pomoc – na konečcích vlastních prstů.

Případy použití metody EFT přímo z praxe se můžete dočíst zde. Podrobnosti o metodě EFT zde.

Markéta Zachariášová