Tajemství zdravého hubnutí 2.část

PŘIJETÍ VLASTNÍHO TĚLA

Teď už víme, že stres působí velmi negativně na snahu ztratit kila a zároveň jste si už doufám vyzkoušeli, jak používání EFT dokáže ničivé účinky stresu překonávat. Víme také, proč je důležité pracovat s obecným stresem pěkně den za dnem a jaká je to pro tělo úleva.

Nyní tedy můžeme přejít ke specifičtějším, individuálnějším a dlouhodobějším zdrojům stresu. Těmito zdroji jsou většinou v souvislosti s váhou sebekritika, nepřijetí vlastního těla a komplex méněcennosti.  Mnohdy s nimi žijeme celá desetiletí. Co všechno jsme si za ta léta dokázali nastřádat? Které emoce jsou v nás uloženy a mnohdy už o nich ani nevíme?

Zkuste se třeba v prádle nebo plavkách postavit před zrcadlo (je mi jasné, že už to je výzva, kterou si leckdo bude muset rovnou zpracovat pomocí EFT). Všímejte si, co říkáte, když se díváte na svůj odraz v zrcadle a všechno si zapište.

Jak se vnímáte?  Jak se vidíte?  Co o vás říkají ostatní? Co o vás říkali, když jste byli malí? Co se vám na sobě líbí, nelíbí? Které části těla máte rádi a které ne? Jak dlouho takhle vypadáte? Jsme někomu v rodině podobní? Je to dobře, nebo ne? Ať už jsou odpovědi jakékoli, vždy platí, že najdete to, co hledáte.

Kdykoli se na sebe díváte, v zrcadle či na fotografii, zaznamenejte všechny projevy sebekritiky a emoce, které vyplují na povrch. Jakmile se objeví, vyhodnoťte je na stupnici 0-10 a zapište si dané číslo. A začněte ťukat. Během ťukání kontrolujte své pocity. Je možné, že se intenzita pocitů zvýší, protože je poprvé v životě necháte vědomě vyjít ven. To je v pořádku a znamená to, že jste udeřili na správnou strunu, takže pokračujte dál.

Pravděpodobně už v tuto chvíli máte pěkný seznam na zpracování, protože nadváha a komplex méněcennosti jsou spojené nádoby. Dokonce by se dalo hovořit o klasickém efektu nabalující se sněhové koule. Čím déle se potýkáme (byť i s domnělými) kily navíc, tím větší stres nám to způsobuje a tím rychleji nabalujeme další kila.

Ať už trvá váš problém jakkoli dlouho a jakkoli vás děsí délka seznamu, to nejlepší, co můžete udělat je hned začít se zpracováváním. Už jen uvědomění toho, jaký obrovský balík emocí s sebou vláčíme, bývá velmi léčivé a očistné.

Pokud jsou negativní emoce k vlastnímu tělu velice silné, nezapomeňte na přípravné kolo. Poťukávejte na karate bodu a volte vlastní, klidně emočně zabarvená slova například:

I přestože se na sebe nemůžu ani podívat, zcela a kompletně se akceptuji.

I přestože nechápu, proč zrovna já musím vypadat takhle, zcela a kompletně se přijímám.

I přestože na svém těle nedokážu najít nic hezkého, i tak si volím ho přijmout.

I přestože nechápu, že jsem tohle mohl/a dopustit, i tak se mám rád/a  a přijímám se.

Možností na fráze je skutečně nepřeberné množství, jděte vždy tam, kde cítíte, že je to „ono“. Pozorně vnímejte svoje slova, která během poklepávání říkáte a vnímejte pečlivě i svoje pocity. Poklepávejte v každém aspektu tak dlouho, dokud neucítíte úlevu. Přidávejte ťukací body a prozkoumávejte vše, co s daným aspektem souvisí. Hrajte si.

Skutečným cílem je kompletní přijetí vlastního těla. Tělo je vždy naším oddaným přítelem, měli bychom tedy být dobrým přítelem i my jemu. Pokud o něj budeme s láskou pečovat, okamžitě se nám odvděčí. Čím dříve si uvědomíme, že život může být inspirativní, úžasný a radostný hned teď, nikoli až ve chvíli, kdy zhubneme, dospějeme k vytoužené váze mnohem rychleji, než jsme si kdy představovali.  

„Tolik let jste se kritizovali a nebylo to k ničemu. Přijměte sebe a uvidíte, co se stane.“ Luise L. Hay

Další díly seriálu o hubnutí a inspiraci naleznete zde.

Mnoho úspěchů přeje Markéta Zachariášová